KovtunΆνδρες

Με την απουσία του Πλουσένκο μετά την ήττα του στο εθνικό πρωτάθλημα, το χρυσό είναι ανοιχτή υπόθεση για όλους. Ο  Ισπανός JavierFernandez(χρυσό στο πρροηγούμενο πανευρωπαϊκό, χάλκινο στο παγκόσμιο, τρίτος στο GrandPrix), ο Ρώσος πρωταθλητής MaximKovtun (η καλύτερη βαθμολογία φέτος 240,34, πέμπτος στο GrandPrix), ο Γάλλος FlorentAmodio, οι Ρώσοι KonstantinMenshovκαι SergeiVoronov, οι Τσέχοι MichalBrezina και TomasVernerκαι ο Γάλλος BrianJoubertθεωρούνται φαβορί. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, η απόφαση για τη συμμετοχή της Ρωσίας στους Ολυμπιακούς αγώνες, θα ληφθεί μετά το ευρωπαϊκό και μετά το control scate της 21ης Ιανουαρίου 2014. Το καλύτερο θα ήταν μια μηχανή του χρόνου να μπει σε λειτουργία, να πάρει ο Πλουσένκο το χρυσό που του εκλάπη στους προηγούμενους Ολυμπιακούς αγώνες και να τερματίσει εκεί την καριέρα του, αλλά θα συμβιβαστούμε και με ένα χρυσό στο Σότσι όσο κι αν αυτό φαίνεται ακατόρθωτο.

LipnΓυναίκες

Aυτή τη φορά αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον ο τελικός των γυναικών καθώς επιτέλους έχουμε μια συμμετοχή στην οποία ποντάρουμε πολύ, αυτή της 15χρονης Ρωσίδας JuliaLipnitskaia, η οποία έρχεται με την καλύτερη βαθμολογία 198,23, δεύτερη στο GrandPrix, δεύτερη στο εθνικό πρωτάθλημα ενώ ήταν πρώτη και δεύτερη στα WorldJuniorsτο 2012 και 2013 αντίστοιχα (αξίζει να δείτε τα προγράμματά της στο Ρώσικο πρωτάθλημα). Η Ιταλίδα CarolinaKostner, που πήρε το χρυσό στο πανευρωπαϊκό και το ασημένιο στο παγκόσμιο πέρυσι, οι Ρωσίδες AdelinaSotnikova (πρωταθλήτρια στη Ρωσία και δεύτερη στο προηγούμενο πανευρωπαϊκό) και AlenaLeonova, η Γεωργιανή EleneGedevanishviliκαι η Ιταλίδα ValentinaMarchei θα παλέψουν για μια θέση στο πόντιουμ.

Tatiana+Volosozhar+Maxim+Trankov+ISU+Grand+iHSbFfX3vkylΖευγάρια

Oι Ρώσοι TatianaVolosozhar/MaximTrankov(δεύτεροι στο γκραν πρι) και οι Γερμανοί AlionaSavchenko / RobinSzolkowy(που κέρδισαν το GrandPrix), θα κονταροχτυπηθούν ενόψει και της μεγάλης μάχης των ολυμπιακών αγώνων. Μπορεί η επιλογή της μουσικής να μην είναι πετυχημένη και οι κακές γλώσσες να λυσσάνε με το κίτρινο παντελόνι και το Jesus look του Trankov αλλά εγώ τον θέλω με το χρυσό μετάλλιο στο λαιμό (αυτό θα πει κόλλημα). Όλα τα μεγάλα ονόματα θα είναι εδώ, οι Ρώσοι VeraBazarova/YuriLarionov (δεύτεροι στο πρωτάθλημα Ρωσίας), οι Ιταλοί StefaniaBerton/OndrejHotarek (τρίτοι στο προηγούμενο πανευρωπαϊκό), οι Ρώσοι πρωταθλητές KseniaStolbova/FedorKlimov, οι Γάλλοι VanessaJames/MorganCipres και οι Γερμανοί MaylinWende/DanielWende.

Luca+Lanotte+ISU+Grand+Prix+Figure+Skating+fsH4qDBvfiulΧορός στον πάγο

Δύο μεγάλες απουσίες θα έχουμε στο χορό στον πάγο :

Οι Ρώσους Γεκατερίνα Μπαμπρόβα & Ντμίτρι Σολοβιόφ και οι Γάλλοι NathaliePechalat/FabianBourzat, οι οποίοι αποφάσισαν να απουσιάσουν από το πανευρωπαϊκό για να προετοιμαστούν καλύτερα για τους ολυμπιακούς αγώνες.

Για τα μετάλλια θα αναμετρηθούν οι Ρώσοι ElenaIlinykh/NikitaKatsalapov (δεύτεροι στο προηγούμενο πανευρωπαϊκό), οι Ιταλοί AnnaCappellini/LucaLanotte (τρίτοι στο προηγούμενο πανευρωπαϊκό και τέταρτοι στο παγκόσμιο) οι Ρώσοι EkaterinaRiazanova/IliaTkachenkoκαι οι  Γερμανοί NelliZhiganshina/AlexanderGazsi. Δε θέλω να μειώσω τους Ιταλούς που τους υπεραγαπώ, αλλά αυτή νομίζω ότι είναι ίσως η μοναδική ευκαιρία για χρυσό. Με ενδιαφέρον θα δούμε και τους Ρώσους VictoriaSinitsina/RuslanZhiganshin, τους Άγγλους PennyCoomes/NicholasBuckland και τους Γάλλους GabriellaPapadakis/GuilleaumeCizeron.

To πρόγραμμα
Φέτος τη μετάδοση θα κάνει η ΔΤ με τον αγαπημένο μας Αλέξη Κωστάλα.  Δυστυχώς, αγνοείται ο χορός στον πάγο (σύντομο και ελεύθερο). Είτε δεν θα το δείξουν καθόλου, είτε θα το δείξουν τη Δευτέρα ή δεν έχουν αναρτήσει σωστά το πρόγραμμα.

Πρόγραμμα ΔΤ :

Ημέρα

Ημερομηνία

Από (GR)

Έως (GR)

Αγώνισμα

Τετάρτη

15/01/14

1600

1800

Γυναίκες – σύντομο

Πέμπτη

16/01/14

1600

1800

Άνδρες – σύντομο (ζωντανά)

Παρασκευή

17/01/14

1600

1800

Ζευγάρια – σύντομο

Σαββατο

18/01/14

0000

0400

Γυναίκες – ελεύθερο

Σαββατο

18/01/14

1400

1800

Άνδρες – ελεύθερο  (ζωντανά)

Κυριακή

19/01/14

1230

1550

Δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα αλλά λογικά θα είναι ο τελικός των ζευγαριών (ζωντανά)

Κυριακή

19/01/14

1550

1800

Γκαλά (ζωντανά)

Για καλό και για κακό, και για όσους παρακολουθούν ξένα κανάλια, αυτό είναι το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρα Βουδαπέστης και ώρα Ελλάδας) :

Πρόγραμμα αγώνων :

Ημ/νία

Ημέρα

Βουδαπέστη

Ελλάδα

15/01

Τετάρτη

1030

1130

Γυναίκες – σύντομο

15/01

Τετάρτη

1645

1745

Opening Ceremony

15/01

Τετάρτη

1730

1830

Χορός στον πάγο – σύντομο

16/01

Πέμπτη

1145

1245

Άνδρες – σύντομο

16/01

Πέμπτη

1825

1925

Χορός στον πάγο – ελεύθερο

17/01

Παρασκ

1330

1430

Ζευγάρια – σύντομο

17/01

Παρασκ

1750

1850

Γυναίκες – ελεύθερο

18/01

Σαββατο

1205

1305

Άνδρες – ελεύθερο

19/01

Κυριακή

1100

1200

Ζευγάρια – ελεύθερο

19/01

Κυριακή

1500

1600

Γκαλά

 

Eπόμενες διοργανώσεις :

20-26 Ιανουαρίου 2014 – Four Continents – Ταϊπέι, Ταϊβάν

07-23 Φεβρουαρίου 2014 – Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες – Σότσι, Ρωσία

24-30 Μαρτίου 2014 – Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – Τόκυο / Σαϊτάμα, Ιαπωνία

Facebook groups :

Figure Skating http://www.facebook.com/pages/Figure-Skating/23380338296?sid=2b78f138a5bde1eda107c3c4078c5dee&ref=s

Ice Dancers (Figure Skating) http://www.facebook.com/group.php?gid=5897317510

Ice Skating Rocks! http://www.facebook.com/group.php?gid=2208208973

Evgeni Plushenko http://www.facebook.com/group.php?gid=8760391150

Stephane Lambiel http://www.facebook.com/pages/Stephane-Lambiel/10041338212?sid=7f8021e9063c75197452f011e70ffb08&ref=s

Sarah Meier http://www.facebook.com/group.php?gid=2242261251

Figure Skating Lovers – Greece http://www.facebook.com/group.php?gid=58025618342

Παγοδρόμιο στην Ελλάδα http://www.facebook.com/group.php?gid=14817915242

Αγαπάμε Αλέξη Κωστάλα http://www.facebook.com/group.php?gid=38907129737

Ραντεβού στη Βουδαπέστη!

Advertisements